Юхим Фесенко

XX ст.Російська імперія, СРСРПідприємництво і меценацтво

Фесенко Юхим Іванович (1850, Чернігівщина — 1926) − відомий друкар і видавець, почесний громадянин Одеси.

Створив і очолював на початку XX ст. (з 1883) найбільшу типохромолітографію в Одесі, що випускала продукцію тисячними тиражами.

Друкарня Фесенка була відома в усій Російській імперії і навіть за її межами, відзначена чотирма медалями на міжнародних виставках. Підприємство завжди було оснащено кращим, новітнім обладнанням, яке Юхим Іванович і його сини ретельно підбирали і купували в Європі.

Друкарня розташовувалася за адресою: вул. Рішельєвська, 47. Характер видавничої продукції був найрізноманітніший: від розкішних, дорогих книг, ікон до вперше виданих Ю. І. Фесенком лінійованих зошитів і маленьких дешевих образків. Спритний підприємець, дбайливий і вимогливий господар, Юхим Іванович був людиною віруючою. Його релігійність виявлялася не лише в характері видань, а й у тому, як він будував відносини зі своїми працівниками, як дбав про гідні умови їх праці, допомагав вирішувати особисті проблеми: наприклад, оплачував весілля, регулярно надавав у розпорядження своїх службовців власну дачу з повним пансіоном.

Фесенко відзначався прихильністю до української літератури − його друкарня видавала найбільше число українських книг, багато з яких Юхим Іванович випускав за власні кошти. Численними тиражами друкувалися також листки із зображенням ікон і святих місць, найбільш відвідуваних прочанами, відтворювані способом хромолітографії (спосіб літографського тиражування багатобарвних зображень, при якому для кожної фарби виготовляється вручну окрема друкована форма на камені).

За Радянської влади підприємство було націоналізовано, але Юхим Іванович Фесенко залишався його беззмінним директором.

ДЖЕРЕЛА:

Енциклопедія українознавства. У 10-х т. / Гол. ред. Володимир Кубійович. Париж; Нью-Йорк: Молоде Життя, 1954−1989.